FOTOGRAFKA OBLOHY JULKA: NÁJDITE KRÁSU V KAŽDODENNOSTI A NECHAJTE SA ŇOU INŠPIROVAŤ

19.05.2024

Julka Suchová je nenápadná žena, ktorá často hľadí na oblohu a zachytáva jej krásu pomocou mobilu.  Svoje fotografie dopĺňa výstižnými popismi ako "Keď sa mi výdatne rozliali farby", "Obloha je mocná čarodejka" a vždy inak a pútavo. Jej tvorba je inšpiratívna a plná osobitého kúzla. Občas vytvorí kresbu, ktorú zdigitalizuje.

Miluje výtvarné umenie, pravidelne navštevuje výstavy a obdivuje obrazy. Rokmi nadobudla mnoho skúsenosti. Jej široké znalosti v rôznych sférach ju nenechávajú ľahostajnou, keď sa treba ozvať.

Julka, čím a kedy sa to začalo, že si sa začala dívať viacej hore?

Moja vášeň pre pozorovanie oblohy začala v ranom detstve, keď som trávila čas u dedka a babky v horskej dedinke. Kvôli čiernemu kašľu ma tam izolovali a ja som bola obklopená prírodou. V horách sme žili v harmónii s prírodou, pozorovali správanie zvierat, vtákov, včiel a iného hmyzu. Najviac sme však sledovali oblohu, pretože počasie malo zásadný vplyv na všetky poľné a lesné práce. Dedko mal ďalekohľad z Ameriky, ktorým sme večer pozorovali hviezdy. Obloha nám ukazovala cestu a ja som milovala pozorovať mraky, ich obrazce a hry svetiel a tieňov, ktoré vytvárali nádherné divadlo.

Viem, že tvoja láska k fotografii neskončila spolu s detstvom, opäť prišiel čas, kedy si intenzívnejšie hľadela ma oblohu. Ako dlho sa venuješ fotografii?

Foteniu som sa začala venovať intenzívnejšie okolo roku 2017, keď som sa zotavila zo zdravotných problémov a odišla na dôchodok. Vtedy som našla odvahu zapojiť sa do súťaže o najlepšiu fotografiu západu slnka. Poslala som jednu fotku a to bol skutočný začiatok mojej vášne pre fotografovanie oblohy.

Fotíš len pre vlastné potešenie, alebo je za tým aj niečo viac, čo môžeme obdivovať aj my alebo iní ľudia? Aké sú tvoje publikačné aktivity?

Fotím predovšetkým pre vlastné potešenie, nielen oblohu. Teší ma, keď moje fotografie robia radosť aj iným ľuďom. Oslovili ma z online magazínu Superbabky, kde som zverejnila svoje príspevky, a neskôr ma kontaktovali z RTVS, konkrétne z relácie Generácia, ktorá bola vysielaná v júni 2021. Okrem toho som spoluautorkou pripravovanej knihy a pravidelne sa zúčastňujem súťaží ako Fotofórum. Moje fotografie sú tiež publikované v medzinárodných fotoskupinách ako National Geographic Photography a World Artists Peaceful Japan Art.

Aké kultúrne aktivity najviac preferuješ?

Mám rada literatúru a veľa čítam. Milujem výtvarné umenie, rada chodievam na výstavy a s úžasom nachádzam obrazy v každom momente. Som v kontakte s viacerými umelcami a sledujem, kde sú aké výstavy. Keď mi čas dovolí, idem a stiahnem tam aj priateľky rovnakej krvnej skupiny.

Kam nás vieš najbližšie pozvať?

Nedávno som bola na vernisáži výstavy pani Helenky Sumbalovej a obdivujem diela Katky Vidrovej, Zuzky Schmidt a mnohých ďalších umelcov. Reduta je teraz vyzdobená dielami pána majstra Štefana Poláka, takže sa už teším na krásnu hudbu a lahôdku pre oči a dušu v podobe krásnych obrazov.

Čo by si chcela odovzdať iným ženám?

Nikdy nezabúdajte na krásy, ktoré nás obklopujú, a nájdite si čas na to, čo vás napĺňa. Aj v rušných časoch je dôležité zastaviť sa, pozrieť sa hore a nechať sa uniesť krásou oblohy. Nájdite v prírode pokoj a inšpiráciu, ktorá vám môže priniesť radosť a posilnenie aj v tých najťažších chvíľach. Pre mňa sú zdrojom dobrej energie moje deti, vnúčence, priatelia, domáce práce, oživovanie kuchyne starými tradičnými jedlami a samozrejme, obloha, najtalentovanejšia umelkyňa.

Julka, ďakujem ti za tvoj čas a inšpiratívne slová. Verím, že tvoj príbeh povzbudí mnoho žien k tomu, aby si našli svoju vlastnú vášeň a radosť v živote.

Ak sa chcete podeliť so svojim príbehom, alebo viete o niekom, kto by nám mal tiež čo zaujímavé odovzdať, ozvite sa.

https://www.baja.sk/kontakt/