PRAKTICKÝ ŠIJACÍ STROJ

24.04.2021

Keď sa nám narodilo naše prvé dieťa, manžel sa ma spýtal, či chcem prsteň alebo radšej retiazku, ako poďakovanie za dcérku. Viete čo som mu odpovedala? Šijací stroj. Čudoval sa, ale keďže sme začali stavať dom, vedela som, že sa budem musieť aj ja otáčať, tak som chcela aspoň týmto spôsobom prispieť do domácnosti a naučiť sa na mojej malej dcérke šiť.

Lenže šijacie stroje boli v 8O-tich rokoch úzkoprofilový tovar. (Sestre zohnali skrinkový stroj Veritas po známosti až v Prahe). Tak môj manžel hľadal, radil sa. Niežeby bol taký odborník na šitie, mal poradcu a spolu s mojou krstnou mamu, ktorá roky pracovala v Makyte, zistila od dievčat, ktorý šijací stroj je dobrý a kde ho kúpia.

(Mimochodom, keď som pred pôrodom chcela kúpiť nejaký spotrebný tovar, aby sme mohli začať čerpať novomanželskú pôžičku, tak mi nepomohlo ani mesiac chodenia do obchodu Elektro, aby sa mi ušiel šijací stroj.)

Bol máj 1985 a zrazu stál predomou na stole biely kufrík s nápisom Viśnja Bagat 706. Môj vlastný šijací stroj. Mal veľa programov, dokonca aj na vyšívanie.

Sestra (30) už základy šitia dávno prekonala, a práve ona, kedysi vo mne zapálila túto vášeň, za čo jej ďakujem (https://www.baja.sk/l/prve-objavovanie-mody/). Keď pokročila, narazila na niektoré zložité veci, čo sa týkalo vkladania podšívky,  fazónky, prišla jej rôzne spôsoby vkladania ukázať odborníčka, kamarátka. Tak aj mne pomohla rozbehnúť môj nový stroj a ukázať, čo všetko môžem robiť a dokonca, aj ako vyšívať.

Prvá košieľka, ktorú som ušila, bola z modrej kvietkovanej látky a mala aj vyšívaný límček. Potom pribudli ružové šaty z popelínu s výšivkou. K tomu som si ušila aj blúzku pre seba, na ramenách som mala otvory a v nich boli vložené 3 prúžky z látky. Hodilo sa mi to k plisovanej sukni. A tak som sa pustila do zimného kabáta z prešívanej vyteplenej podšívkoviny, otepľovačiek a ďalších vecí pre moju dcérku. Manželovi som skôr plietla pulóvre a na šijacom stroji som mu opravovala džínsy, montérky, ktoré na stavbe občas niekde zatrhol alebo mu vrecká prederavili klince. Keď sa nám narodila druhá dcéra, trochu sa zmenila moja situácia, ale ručné práce, robota na stavbe, výchova deti ma napĺňali. Po nociach som vykresľovala modely z požičanej Burdy, kombinovala strihy z časopisu Deti a móda, Pramo, vyhľadávala som pekné, partiové látky a vymýšľala som pre moje deti nové, zaujímavé a praktické veci. Občas ma prekvapila sestra, keď im aj ona niečo ušila a dokonca aj niečo pre mňa a mladšiu sestru. Pamätám si, ako mi ušila krásne šaty z takej mäkkej látky. Pripomínalo mi to to jemné froté, podklad bol biely a mal úzke jemné ružové pásiky vzdialené asi 3 cm od seba. Strih bol trochu zložitý, riasený, mal šikmé zástrihy. Sestra bola pedant, vymakala ich a ja som ich roky rada nosila, pekne mi sedeli.

Postupne som šila všetko, nielen pre seba, deti, mamičku, svokru, kamarátky. Šila som prešívané paplóny, plnila ich perím, patchworkové deky, koncertné oblečenia pre moje dcéry, bežné veci, slávnostné. Viac som šila pre druhých, ako pre seba, nevedela som si niektoré veci tak dopasovať, ako bolo treba alebo som dlhšie odkladala svoje veci. Tak som si dávala šiť na mieru, profesionálnym krajčírkam.

Občas si aj teraz kúpim nejakú látku, niečo málo si ušijem. Dostala som novší šijací stroj, (starý mám však odložený), ale šijem málo. Naposledy som ušila mojej vnučke jemné, letné, ružové šatôčky a golier som ozdobila perličkami. A tiež zopár rúšok.

Sem tam si sebe doprajem aj pekný dizajnérsky kúsok alebo nájdem niečo zaujímavé v obchode či v ponuke e-shopov (https://www.baja.sk/l/prievan-v-skrini/).

Teraz ma tu čaká krásna látka na prechodný jesenný žltý kabát a nejaké úplety na predlžené tričká.

Keď píšem tento blog, normálne mám chuť, že sa poobede  pustím do šitia. 

Prikladám pár fotiek. Môj obľúbený tigrí komplet, kabátik so sukňou, ktorý som si v páse sťahovala s opaskom. Materiál bol niečo ako jemná džínsovina. Prikladám aj fotky detí, ktoré som našla a postupne tu doplním viac fotiek.

Celkom ma dobre naladila téma módy. V predošlých článkoch som si zaspomínala  na moje začiatky, spojené s pletením  https://www.baja.sk/l/kosik-s-vlnou-a-ihlice/.