POVIEDKY

ČÍTANIE NÁS VZDELÁVA

 

Jeseň je najfarebnejšia časť roka. "Chcem červenú jeseň ako lásku, žltú ako slnko stále teplé na oblohe, oranžovú ako západy slnka osvetlené na konci dňa, fialovú ako zrnká hrozna, aby sa na nich kopili. Chcem, aby jeseň objavila, zažila, ochutnala."
Stephen Littleword

UHOL POHĽADU

24.10.2020

Nie že by "uhol pohľadu," ale pozeral sa na všetko okolo seba trochu inak. Vedel, že zmena uhlu pohľadu niekedy mení perspektívu, ktorú málokto vníma. A to nemusí ísť len o to čo videl, aj počul alebo povedal.
Mal rád Lasicov verbálny štýl, aj hudobný prejav Jara Filipa, kedy cez "okno" mohol tiež pozerať na celý svet, aj keď...

PATENT

19.09.2020

Slovo patent má mnoho významov, okrem ochranného dokumentu a vlastníckeho práva a času, na ktorý má nárok vynálezca ešte predtým, než ho môžu používať aj iní, je mi toto slovo blízke z krajčírskej dielne, skôr ako spínací gombík, cvok na bunde, patent na rukáve alebo všitý v hrudnej časti na blúzke, keď sa otvára a odhaľuje nielen časť spodnej...

HRDINKA

22.08.2020

Ostali mi v rukách. Uvoľnili sa. Visia ako prádlo na šnúre. Skúšam ich dať späť. Nedržia. Zase padli. To ich budem držať dokedy?

Zámena je vtipná zmena. Občas pri svojich cestovaniach zažívam rôzne príhody. Aj tentokrát som si na sobotňajší večer nabalila do svojej taštičky s hygienickými potrebami len to najnutnejšie a najmenšie. Však to bolo len na jednu noc.

Môj manžel je veľmi opatrný, pokiaľ si neoverí niektoré veci, neverí im. Obzvlášť, keď ide o zdravie, vyššie investície, a pod. Nemáme radi reklamy, najmä, keď sľubujú zlepšenie, či už v bývaní, míňania energií a hlavne zdravia.

POKLADY

27.06.2020

Mám rada každé sklíčko, trblietky, perličky, som straka, rastie to so mnou už od malička. Vždy, keď sme sa s mamou vrátili domov, tak som sa nenápadne, pozerala, kam si odkladá tie krásne veci, ktoré mala vo vlasoch, na ušiach, krku a rukách.

KABELKA

30.05.2020

"Zeber si hentú kabelku na candrbál, tá ci prinese ščascí a sobe nájdzeš frajjéra," zahundrala mladšia sestra na staršiu s jednakým hlasom jak babka. Marka bula súca dzievka na vydaj. Nechče, žebi ostala na ocet. Šak co kobi si aj vona nikeho nenašla, šetci v dzedzine by o tem kecali. "V hentom domci u tých starých dzievok," bŕŕŕ to slíchať...

OBRAZ

26.04.2020

"Tak si ho zavesím sem," povedal starý otec a čakal na súhlas vnuka Jurka. Obraz bol darček od neho. "Pozri, aj z kresla naň budem pekne vidieť a vždy si z neho budem čítať. Ide z neho taká pozitívna, dobrá nálada. To bude tou tyrkysovou."