AKÉ TROMFY POZNÁTE PRE ZDRAVÉ ZUBY?

11.03.2021

Základom zdravých zubov je ich pravidelné čistenie. V minulosti mali ľudia na čistenie svoje metódy. Avšak možno tým, že konzumovali menej cukru, ústa si vyplachovali bylinkovými odvarmi, chrup mali zdravší.

Liečivé bylinky

Zelený čaj

Viete, že súčasťou pravidelnej ústnej hygieny by sa mohol okrem zubnej kefky a pasty stať zelený čaj, ktorý podľa výskumov prospieva nielen srdcu a bunkám, ale pomáha tiež chrániť zuby pred kazom. Renomovaný medzinárodný časopis Preventive medicine zverejnil zistenia, že pitím už jednej šálky zeleného čaju denne sa zvyšuje pravdepodobnosť udržania zdravého chrupu. "Dokáže tiež výrazne prispieť k zníženiu počtu nebezpečných baktérií v ústach, ktoré spôsobujú zubný kaz. Samozrejme, prospieva len vtedy, ak ho pijeme bez cukru," napísal v štúdii Alfredo Morabia z newyorskej Columbia University.

Zelený čaj je plný antioxidantov, katechínov, ktoré znižujú hladinu kyselín ničiacich zubnú sklovinu. Údajne rozhodujúci je tiež obsah trieslovín. Tieto rastlinné látky, ktoré však nie sú len v zelenom čaji, ale tiež v listoch ostružín - malín alebo černíc, blahodarne pôsobia na ďasná, dezinfikujú ich a zmierňujú zápal.

Repík lekársky

Namiesto ústnej vody je vhodné preplachovať ústa repíkovým výluhom, ktorý dezinfikuje ústnu dutinu, je výborný pri aftách a pomáha pri paradentóze. Veľmi dobre pôsobí na ďasná a pomáha udržiavať chrup v dobrom stave.

Šalvia

Šalvia má silné antibakteriálne a protizápalové účinky, vďaka čomu dezinfikuje ústa, lieči ďasná, zabraňuje ich krvácaniu a pôsobí ako prírodná prevencia proti zubnému kazu. Šalviové listy môžete žuvať, ale ju aj piť a kloktať výluh.


Ústna dutina

Ak pijete čaje, tak radšej bez cukru, s troškou medu a potom si vypláchnite ústa. Večer si po sladkom čaji umyte zuby. Ľudia radi dochucujú čaj citrónom. Touto prísadou sa zvyšuje kyslosť prostredia, ktoré napomáha vznik zubného kazu. Treba ho preto používať s mierou a zachovať potrebné pH7, pri hodnote pod 5,5 sklovina stráca niektoré minerály, čo môže odštartovať proces vzniku zubného kazu. Ak sa to deje často, povrch zuba sa narúša, stáva sa pórovitým, a tým vzniká zubný kaz.

Zabráňte tvorbe baktéerii

Najvyššiu aktivitu vykazujú baktérie v našich ústach asi 20 minút po jedle. Práve vtedy môžu vznikať na povrchu skloviny vhodné podmienky na vznik zubného kazu. Preto si, krátko po jedle vypláchnete ústa nesladeným čajom, prípadne vodou. Zbavíte tak zuby zvyškov potravy a zabránite tvorbe baktéri.

Zubný plak

Nie je dobré mať na zuboch dlhodobo plak. Jeho nedostatočné odstraňovanie z povrchu zubov a medzizubných priestorov môže viesť k problémom so zubami. Mikroorganizmy a ich zostatky obsiahnuté v zubnom plaku dráždia ďasno a spôsobujú zápal," Odborníci hovoria, že: "keď sa do plaku na zuboch, začnú usadzovať minerály, povlak sa mení na zubný kameň. Ten môže byť usadený aj pod ďasnom. Priškvarená" usadenina na zuboch je zdrojom mikroorganizmov, ktoré spôsobujú zápal. Ten časom prejde do parodontitídy, čo je ochorenie, ktoré sa niekedy nedá vyliečiť, môže, ale nemusí končiť stratou zubov. Len vhodnou spoluprácou zubného lekára, dentálneho hygienika a vašej osobnej starostlivosti o chrup sa dá zastaviť tak, aby nepokračovalo."

Baktérie naviac môžu ovplyvniť aj imunitné reakcie. Prepojenie zápalov bolo vedecky preukázané medzi zubami a pľúcami, pečeňou, kĺbmi či zubami a srdcom.

Zubná kefka so škrabkou na jazyk

Mala by byť strednej až mäkkej tvrdosti a štetinky by mali mať kuželovitý tvar, aby sa dostali na všetky miesta. Neodporúča sa tvrdá kefka, ktoré by mohla poraniť ďasná." Vymeniť by ste ju mali najneskôr po 2 - 3 mesiacoch.

Vystriedala som už veľa zubných kefiek a  konečne som našla práve takú, ktorej štetiny, sú skonštruované tak, aby pracovali tromi rôznymi spôsobmi. Základné čistenie, zvládnutie aj tých najťažšie dostupných miest a účinne odstraňovanie nepoddajného zubného plaku. Má dve rôzne dĺžky štetín - dlhšie a kratšie, s reliefnym a kuželovtým tvarom, aby pomohli odstrániť zubný plak . Naviac je vybavená praktickou škrabkou na jazyk, ktorá sa nachádza na zadnej strane hlavy kefky. Zubná kefka AP 24 Toothbrush sa stala hviezdou medzi kefkami.

Zubná pasta protiplaková 

Chcete mať v ústach a kedykoľvek si prejdete jazykom po zuboch pocit hladkosti? Bez plaku? Máte svoje zuby alebo už sú tam mostíky, či korunky? Zubná protiplaková pasta AP 24 Anti-Plaque Fluoride Toothpaste má jemné zloženie. Obsahuje zmes AP 24 - patentované zložky,  ktoré bojujú proti zubnému plaku, ich povrchovo aktívne látky dokážu pevne obaliť zub, zabezpečiť dlhší pocit hladkých zubov a  vanilka s mätou prinášajú ten pravý čistý a osviežujúci pocit.

Bieliace triky na zuby

Radi sa smejete a vadí vám, že váš úsmev nie je žiarivý? Skúšali ste rôzne bieliace preparáty? Prekážkou na ceste za bielymi zubami je viacej, môže to byť pitie kávy, čierneho, zeleného čaju, červeného vína, užívanie antibiotík, ktoré sa ukladajú v kostiach a zuboch, čím môžu vaše zuby získať nádych žltého až šedého odtieňa. K zdravému úsmevu vám dopomôže napríklad zelenina, ale aj ovocie, ako sú jablká a jahody.

Z domácich receptov je známe sem tam si vyčistiť zuby s jedlou sódou . Alebo s pomarančovou kôrou. A poznáte zubnú masku? Tak si ju urobte. V mixéri si rozmixujte paradajky, niekoľko jahôd a pomaranč. Získanú zmes aplikujte na zuby a nechajte pôsobiť 5-6 minút, potom ústa vypláchnite vodou. Nielenže si vybielite zuby, ale zároveň budú Vaše ústa voňať dokonale po ovocí.

Ak hľadáte vhodnú bieliacu zubnú pastu bez peroxidov, tak veľmi osvedčená a u mladých ľudí je obľúbená AP 24 Whitening Fluoride Toothpaste NuSkin. Jemne zosvetľuje zuby, pomáha predchádzať zubnému kazu a bojuje proti tvorbe zubného plaku, vanilka s mätou osviežujú dych a zanechávajú dlhotrvajúci pocit čistoty a čerstvo umytých zubov.

Obsahuje vlastnú zmes hydratovaného silikagélu a hliníka (oxidu hlinitého) - táto jedinečná kombinácia leští a čistí zuby bez toho, aby narúšala sklovinu.  A  zmes AP 24 - patentované zložky,  ako protiplaková pasta.

Pri čistení zubov netreba veľa pasty, použiva sa malé množstvo, pri deťoch od 6 rokov stačí vo veľkosti hrášku.

Aké vitamíny a minerály potrebujú zuby?

Zdravý a pevný zub potrebuje pravidelný prísun výživných látok.

Dôležitý je vápnik, bez neho by sa nám zuby nedokázali ani vyvinúť. Pri chronickom nedostatku vitamínu C by nám zasa mohli vypadať. Prírodný antioxidant vitamín C udržuje v ústnej dutine aj zdravé ďasná. Pôsobí preventívne aj proti vzniku parodontitídy a krvácaniu ďasien. Vitamín C môžeme získať z citrusových plodov, šípok, rakytníka, ale aj z iného ovocia a zeleniny.

Vitamín D pomáha nášmu tráviacemu systému pri vstrebávaní vápnika, ktorý tvorí hlavnú zložku zubnej skloviny , pretože poškodená sklovina je citlivá a spôsobuje vznik zubných kazov, čiže nedostatočný prísun vitamínu D môže súvisieť aj so zvýšenou kazivosťou zubov.

Aby ste získali dennú dávku vitamínu D, stačí na 20 minút vystaviť svoje telo slnečnému žiareniu, bez použitia ochranných faktorov v krémoch. Pokožka si vitamín D dokáže pôsobením UV žiarenia vytvoriť úplne sama. Iný typ vitamínu D čiastočne prijímame z niektorých potravín, napríklad z pečene, rýb a vaječného žĺtka, avšak pobyt na slniečku je predsa len efektívnejší. Fosfor je dôležitý pre stavbu zubnej skloviny a kostí. Fosfor pomáha "zabudovať" vápnik do týchto štruktúr. Získate ho z orechov, červeného mäsa a šošovicu. Pozor, pri nadmernom príjme fosforu dochádza k jeho vylúčeniu z tela vo forme fosforečnanu vápenatého, čo znamená, že na seba viaže aj vápnik. To môže viesť k nedostatku vápnika v tele, čoho dôsledkom môžu byť svalové kŕče či bolesti kĺbov. Vápnik a fosfor sú pre zloženie zubnej skloviny alfou a omegou. Dohromady spolu vytvárajú minerál hydroxy-apatit, ktorý je hlavnou súčasťou anorganickej (neživej) hmoty zubnej skloviny. Dostatočný prísun vápnika a fosforu je dôležitý už u tehotných žien, pretože základy zubov sa nám vytvárajú ešte pred samotným narodením. Zdrojom vápnika sú mliečne výrobky (jogurty, syry) alebo morské ryby (sardinky). Výborné je taktiež dopĺňať vápnik z rastlinných zložiek, ako sú mak, chia semienka, orechy a zelené listy.

Vitamín A podporuje prirodzenú produkciu slín a udržuje ústnu sliznicu zdravú. Sliny odstraňujú zvyšky jedla a neutralizujú prostredie ústnej dutiny. Tento vitamín nájdete v pečeni (najviac v tresčej), vaječných žĺtkoch, sladkých zemiakoch, mrkve alebo brokolici. Dbajte na prísun správnych látok aj u detí

Mikrovýživa

Ako určiť mieru a kvalitu vitamínov a mineralov zo stravy? Čím podporiť v tele vápnik a vitamín D?

Výskum preukázal, že vitamín D dokáže poskytnúť nutričné výhody v spojení s vhodnou stravou.

Prípravok Pharmanex Bone Formula prichádza presne za týmto účelom. Obsahuje vitamín D, ktorý prispieva k správnemu vstrebávaniu vápnika a fosforu, vitamínu K2 a obsahuje minerály, ako napríklad vápnik, ktoré prispievajú k udržaniu zdravia kostí.

  • Produkt je bohatý na vápnik, horčík a zinok, ktoré prispievajú k udržaniu zdravých kostí.
  • Dodáva mangán, ktorý sa sústreďuje na správnu tvorbu spojivových tkanív prispievajúcich k udržaniu zdravia kostí.
  • Produkt je bohatý na vitamín C, ktorý prispieva k správnej tvorbe kolagénu a k zdraviu kostí.

Obsahuje vysokú hladinu vitamínu D a vitamínu K2, ktoré pracujú v synergii v záujme účinného využitia vápnika pre zdravie kostí.

Dobrú skúsenosť priniesla aj konzumácia produktu Pharmanex Tegreen, výťažok z rastliny Camellia sinensius. Pridanie tohto výťažku zo zeleného čaju do stravy  pomáha chrániť bunky a tkanivá pred oxidačným stresom, ktorý spôsobujú voľné radikály, a podporovať ich prirodzenú obranu. Zlepšuje stav ďasien a čistoty v ústnej dutine.