CUKETOVO JABLKOVÉ PYRÉ S PUDINGOM

16.09.2023

Veľmi sme si obľúbili toto pyré. Tým, že cuketa je taká neutrálna plodina, dá sa v kuchyni využiť všestranne. V minulosti som si osvojila jednoduchý recept, ktorý sa dá nazvať presnidávka alebo pyré. Avšak, aby to bolo lahodné a chutné, treba k tomu pridať ovocie. Väčšinou robievam toto pyré s jablkami alebo s marhuľami.

Musím sa priznať, že sa toto najrýchlejšie skonzumuje zo všetkých zavárenín, lebo to používame do raňajkových ovsených kaší, natieram s ním koláče a niekedy to len tak zjeme.

Môj rýchly recept:

Očistené jablká a cukety nastrúham, dám do hrnca a postavím na oheň. Pridám cukor, postupne vodu, podusím, rozmixujem. Postupne pridám škoricu, citrónovú šťavu, pudingový prášok, ktorý si vopred rozmiešam vo vode. Celé to ešte chvíľku povarím, nalejem do pohárov a dám sterilizovať.

PODROBNÝ RECEPT A POSTUP

1,5 kg jabĺk a cukety

½ litra vody

2 PL cukru

2 citróny

1 balíček vanilkového pudingu

2 PL mletej škorice

POSTUP

1.

Očistené a nastrúhané jablká a cukety dáme do veľkého hrnca. Pridáme cukor a dáme dusiť.

2.

Postupne podlievame vodou, dusíme a miešame.

3.

Nastrúhanú zmes približne po 20 minútach rozmixujeme.

4.

Vanilkový puding zatiaľ rozmiešame s trochou vody. Do rozmixovanej zmesi pridáme škoricu, citrónovú šťavu a puding. Všetko spolu ešte rozmixujeme a dáme ešte na oheň 3 minúty povariť.

5.

Hotovú zmes môžeme napĺňať do pohárov.

6.

Poháre zatvoríme viečkami a dáme sterilizovať.

Sterilizácia v hrnci:

Poháre uložíme do hrnca s trochou vody (voda by mala siahať asi do dvoch tretín výšky pohárov), prikryjeme pokrievkou a dáme variť. Keď začne voda vrieť, zoslabíme plameň a necháme na miernom ohni sterilizovať asi 20 minút.

Sterilizácia v umývačke riadu:

Poháre poukladáme do umývačky. Pozor, pri sterilizácii (zaváraní) nepoužívajte žiadne čistiace a leštiace prostriedky, zásobníky musia byť prázdne. Potom nastavte na umývačke najdlhší program s tým, že teplota by mala byť 70 až 80 ° C. Program nechajte prebehnúť až do konca vrátane sušenia.

Nakoniec poháre vyberte a položte na suchú utierku viečkom dole a nechajte ich pomaly úplne vychladnúť. A máte hotovo!