FONTÁNA, KTORÁ ROZPRÁVA PRÍBEH MESTA PÚCHOV

24.08.2023

Zatiaľ čo sa mnohé veci v živote menia, niektoré pamiatky nám pripomínajú, že minulosť má svoje miesto aj v súčasnosti. V meste Púchov, kde som vyrastala, sa nachádza jedna z takýchto zaujímavých a vzácnych pamiatok - veľká fontána, ktorá bola slávnostne skolaudovaná v roku 2013 pred budovou Divadla Púchov a starým Domom kultúry.

Viac než len vodný zdroj 

Táto fontána je viac než len vodný zdroj - je to symbol mesta a jeho pokroku. Pre mňa, ktorá som sa narodila a vyrastala v Púchove, fontána je pripomienkou na to, ako sa mesto mení a rastie. Vždy keď prídem do Púchova vidím niekoľko zmien. Keď som bol dieťa, miesto, kde dnes stojí fontána, bolo prázdne. Asfaltová cesta a trávnik. Nikdy by mi nenapadlo, že sa tu raz bude nachádzať takéto impozantné umelecké dielo.

Tvar fontány

Tvar fontány je zaujímavý. Nie je len chladivým, či osviežujúcim miestom, ale aj umeleckým dielom, ktoré samotné hovorí príbeh o meste Púchov. Súčasťou fontány je rameno, dlhé viac ako 12 m z ktorého padajú súvislé prúd vody k zemi. Táto kaskáda vytvára úchvatný zvuk, ktorý nás obklopuje, keď sa ku fontáne priblížime.

Dozvedela som sa, že sa týči do výšky 6,5 metrov. Jednou z jej nezabudnuteľných čŕt je jej symbolický nápis, spomienka na baróna Hoenninga*, ktorý svojou neúnavnou prácou v minulosti, zanechal nezmazateľnú stopu v miestnych archeologických vykopávkach. Púchovská skala, dnes známa ako vykopávky Púchovskej kultúry, je jedným z významných miest v histórii mesta.**

Prameň inšpirácie a relaxácie

Fontána Emila Friedricha Johanna von Hoenninga O'Carroll v Púchove nesie v sebe nielen minulosť, ale aj súčasnosť. Je modrej farby a je zdobená motívom modrotlače. Vedeli ste, že práve modrotlačou bol zdobený aj ľudový kroj v Púchove? Zaujímavosťou je, že výroba tejto modrotlače pod vedením Stanislava Trnku je údajne jedinou svojho druhu na Slovensku.

 Táto fontána a jej prvky nám naznačujú, že mesto je históriou nasiaknuté. Možno skrýva aj ďalšie historické prvky, rada sa o nich dozviem, zatiaľ som zistila len toto. A aj to je zaujímavé.

Momentálne teraz, v horúcich letných dňoch, záleží však aj na niečom inom. Prechádzajúc okolo nej a počujúc jej neustále šumivý zvuk, nemôžeme si pomôcť, len si ju vychutnať, otočiť sa k nej a pocítiť, ako nám jemný vánok z výšky prináša chvíľu príjemného, chladeného a pokojného pocitu.

foto internet
foto internet

Symbol osobnej spojitosti

Preto, či ste domáci alebo návštevník, táto fontána je zaujímavým prvkom mesta Púchov. Hovorí o histórii, pripomína nám prítomnosť a dáva nám chvíle osvieženia v horúčavách. Je symbolom toho, že voda, umenie a históriu nemožno oddeliť, a že každý okamih sa dá prežiť plne a s pokojom.

______________________________________________________________* Barón Emil Friedrich Johannes Hoenning O´Carroll (* 12 november 1833, Hildesheim, Nemecko – † 15. september 1894, Púchov) bol pôvodom nemecký amatérsky archeológ, známy pre svoju prácu v oblasti archeológie a etnografie v strednej Európe, konkrétne na Slovensku. Jeho práca na archeologických vykopávkach sa zameriavala na región Považia, kopal a skúmal v Ihrišti, Lednici, v Púchove, Vršatskom Podhradí, Dolnej Súči, v Sŕní a ďalších lokalitách. Jeho výskum Púchovskej skaly a Púchovskej kultúry priniesol nové informácie o pravekých obyvateľoch Slovenska a jeho histórii. Mesto Púchov po barónovi Hoenningovi pomenovalo novovybudované námestie, kde stojí nová budova divadla. (zdroj wikipédia)

 **Na Púchovskej skale sa uskutočnil vykopávky, na základe ktorých bola pomenovaná celá kultúra začínajúca v mladej železnej dobe (laténska doba) (400 p. n.l. – 0) ako púchovská kultúra. https://www.krizom-krazom.online/fontana-barona-hoenninga/