NAJČASTEJŠIE CHOROBY

16.05.2023

Niektoré z najčastejších civilizačných ochorení v súčasnosti sú: 

 1. Srdcovocievne ochorenia: Zahŕňajú ochorenia srdca, ako je ischemická choroba srdca, infarkt myokardu, hypertenzia (vysoký krvný tlak), cievne ochorenia a srdcové zlyhávanie.
 2. Rakovina: Je to nekontrolovaný rast a šírenie abnormálnych buniek. Medzi najčastejšie typy rakoviny patria rakovina pľúc, hrubého čreva, prsníka, prostaty a kože.
 3. Obezita: Obezita je stav, kedy má jedinec nadmerné množstvo telesného tuku. Spája sa s mnohými zdravotnými problémami, vrátane srdcovocievnych ochorení, cukrovky 2. typu, vysokého krvného tlaku a niektorých typov rakoviny.
 4. Diabetes: Diabetes mellitus je metabolické ochorenie charakterizované vysokou hladinou cukru v krvi. Najčastejšími formami sú diabetes typu 2, ktorý je spojený s nezdravým životným štýlom a obezitou, a diabetes typu 1, ktorý je autoimunitné ochorenie.
 5. Choroby dýchacích ciest: Patria sem astma, chronickej obštrukčnej pľúcnej choroby (CHOPN), chronický kašeľ a iné ochorenia, ktoré ovplyvňujú dýchanie a funkciu pľúc.
 6. Depresia a úzkosť: Psychické poruchy, ako depresia a úzkosť, sú veľmi rozšírené a majú značný vplyv na kvalitu života ľudí.
 7. Alzheimerova choroba: Je neurodegeneratívne ochorenie spojené s postupnou stratou pamäti, kognitívnych funkcií a schopnosti vykonávať bežné úlohy.

Infekčné ochorenia 

Infekčné choroby Infekčné choroby sú ochorenia, ktoré sú spôsobené infekciou organizmu patogénnymi mikróbmi, ako sú baktérie, vírusy, parazity alebo huby. Tieto mikróby sa môžu šíriť z človeka na človeka, cez vzduch, vodu, potravu, kontaminované povrchy alebo prostredníctvom hmyzu a zvierat. Niektoré z najbežnejších infekčných chorôb sú:

 1. Chrípka (influenza): Je to vírusové ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa prenáša vzdušnou cestou a môže spôsobiť horúčku, bolesti svalov, únava a ďalšie príznaky.
 2. HIV/AIDS: Je to vírusové ochorenie, ktoré postihuje imunitný systém a vedie k postupnému oslabovaniu organizmu. HIV sa šíri prostredníctvom kontaktu s krvou, semennou tekutinou, vaginálnymi sekrétmi alebo materským mliekom.
 3. Hepatitída: Existuje niekoľko typov hepatitídy, ako je hepatitída A, B, C, D a E. Sú to vírusové ochorenia pečene, ktoré sa prenášajú prostredníctvom kontaminovanej vody, potravy, sexuálneho styku alebo krvného kontaktu.
 4. Tuberkulóza (TBC): Je to bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje pľúca, ale môže sa šíriť aj na iné časti tela. TBC sa šíri vzdušnou cestou, keď infikovaná osoba vykašle alebo kýcha.
 5. Malária: Je to parazitárne ochorenie, ktoré sa prenáša moskytmi. Malária je bežná v niektorých tropických a subtropických oblastiach a môže spôsobiť závažné zdravotné komplikácie a dokonca smrť.
 6. Cholera: Je to bakteriálne ochorenie čriev, ktoré sa prenáša kontaminovanou vodou alebo potravinami a spôsobuje vážne hnačky a dehydratáciu.
 7. Zika vírus: Je to vírus, ktorý sa prenáša hlavne moskytmi a môže spôsobiť závažné komplikácie u tehotných žien a vrodené vývojové poruchy plodu.

Toto je len malý výber infekčných chorôb a existuje ešte mnoho ďalších ochorení, ktoré sú spôsobené infekciou. Prevencia, vrátane očkovania, dobr

ých hygienických praktík a zdravého životného štýlu, je kľúčová pri boji proti infekčným chorobám. Ak máte akékoľvek podozrenie na infekčné ochorenie, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc.

Choroby kože 

Existuje veľké množstvo rôznych chorôb kože, ktoré sa môžu vyskytnúť u ľudí. Niektoré z najbežnejších chorôb kože sú:

 1. Akné: Je to ochorenie spojené s vývojom akné, čiže vyrážok, čiernych bodiek a zápalov na pokožke tváre, chrbta a hrudníka. Najčastejšie postihuje dospievajúcich, ale môže sa vyskytnúť aj u dospelých.
 2. Dermatitída: Ide o zápalové ochorenie kože, ktoré môže mať rôzne príčiny, ako je kontakt s alergénmi, podráždenie alebo genetická predispozícia. Medzi časté typy dermatitídy patria atopická dermatitída (ekzém), kontaktná dermatitída a seboroická dermatitída.
 3. Psoriáza: Je to autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje rýchly rast buniek a tvorbu šupín na koži. Prejavuje sa červenými, šupinatými škvrnami, ktoré sa často vyskytujú na lakťoch, kolenách, pokožke hlavy a dolnej časti chrbta.
 4. Rosacea: Je to chronické zápalové ochorenie kože, ktoré sa prejavuje červenými škvrnami, viditeľnými cievami, opuchom a akné na tvári. Najčastejšie postihuje dospelých.
 5. Kožné infekcie: Patrí sem rôzne druhy infekcií kože, ako je napríklad hnisavá infekcia, impetigo, celulitída, šarlach a hubové infekcie, vrátane kandidózy a ringworm.
 6. Dermatózy: Zahrňujú rôzne kožné ochorenia, ako sú vitiligo (strata farby kože), lichen planus (chronický zápal kože), lichen sclerosus (atrofické zápalové ochorenie) a ďalšie.
 7. Kožné nádory: Medzi bežné kožné nádory patria melanóm (rakovina kože), bazocelulárny karcinóm a spinocelulárny karcinóm.

Je dôležité si uvedomiť, že presná diagnóza a liečba chorôb kože vyžadujú konzultáciu s dermatológom alebo kvalifikovaným lekárom. Každá choroba kože môže mať individuálne príznaky, príčiny a liečebný plán.

(info z IA)