SLÁVNA LAVIČKA

23.10.2022

Priznám sa, že som okolo tohoto miesta chodila často a vôbec som nevedela, že ide o slávnu lavičku Mekyho Žbirku. Možno som nebola sama. Z príspevkov na Facebook som sa dozvedela viac o tejto lavičke a podľa fotiek som ju aj našla. Po čase však toto miesto ostalo bez lavičky, ale pevne v zemi zostala zabudovaná jej betónová nosná časť. Pekné je, že ľudia chodia na toto miesto, spomínajú a nechávajú tam kahance, kvety a dnes tam bol aj biely kvet, teda biele chryzantémy. Chytilo ma to trochu za srdce, ako symbolicky sem ľudia nosia práve biele kvety a ctia si takto tohto speváka. (Krásny symbol k jeho pesničke Biely kvet.) Čoskoro je tu dušičkový čas a myslím si, že tých kvetov a kahancov tam pribudne a verím, že už tam bude späť aj táto slávna lavička.

Pán starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Rudolf Kusý to všetko pekne napísal v príspevku na Facebooku, tak s dovolím zdieľať tieto zaujímavé informácie.

MEKYHO LAVIČKA NA RAČKU

Na viacerých miestach Nového Mesta sa písali dejiny. Jedným z nich je aj park na Račianskom mýte. Či ešte presnejšie - na jednej z jej lavičiek. V šesťdesiatych rokoch tu spieval a hral na gitare svojim kamarátom tínedžer, ktorého volali Meky. Možno by sa nikdy nestal hviezdou, keby tu nesedel aj v deň, keď sa k nemu ktosi pristavil a prihovoril. Ako sám po rokoch spomínal, dotyčný mu povedal, že má zaujímavý hlas, neďaleko nacvičuje kapela a hľadá speváka. A tak vznikol legendárny Modus, ktorého hlasom sa stala ešte väčšia budúca hviezda - Miroslav Žbirka.

Tento skvelý hudobník nás pred pár dňami nečakane opustil, lavička, kde to všetko začalo, však zostala. Písal mi aj Pavol Galamboš, ktorý tu vyrastal: "Tá lavička je symbolická. Miro hrával na gitare na širokom dvore - Račianska, Kraskova/Ursínyho/Sibírska, ale aj v gaštanovej aleji, i v parku na Račku. I keď ja si ho pamätám skôr ako hrával so staršími chalanmi v parku futbal. Každú sobotu o deviatej."

Dnes sa z lavičky stáva pietne miesto, kam ľudia prichádzajú zapáliť sviečku a spomínať.

Už dlhšie ste uvažovali, ako je to vlastne s legendárnou lavičkou Mira Žbirku na Račianskom mýte?

Priatelia, my sme na Mekyho lavičku nezabudli!

Ľudia z OZ Živé Račko od začiatku participovali na vytvorení spomienkového miesta na Mira Žbirku, ktorý na Račianskom mýte šťastnou náhodou rozbehol svoju hviezdnu kariéru

A máme skvelú správu - už čoskoro sa nová lavička venovaná Mekyho pamiatke osadí!

O všetkom vás budeme včas informovať Tešíme sa!

Váš tím Živé Račko