MYDLENIE ALEBO LEN ČISTÁ VODA?

15.03.2021

Momentálne je ideálny čas na začatie niekoľkých úprav vašej rutiny starostlivosti o pokožku. Okrem bežných vonkajších vplyvov, z ovzdušia, vystavujeme dobrovoľne aj iným, menej príjemným, ktorých následok si niekedy ani neuvedomujeme.

Pozreli ste si, čo obsahuje vaša kozmetika? Čo si dávate na pokožku? Vo väčšine nájdete petrochemikálie, ako mineraloil, paraffinum liquidum, paraffin oil, petroleum, petrolatum (vazelína) a iné, (niektoré zámerne zamlčané), ktoré si nanášate ako jemnú priehľadnú fóliu, cez ktorú pokožka nemôže dýchať, čo sa prejavuje tým, že sa na pokožke objavujú vyrážky, akné, pozorujete citlivosť pokožky na svetlo, rôzne pigmentové fľaky alebo rôzne nepekné kožné útvary. Pokožka je pritom miestom prvého kontaktu s patogénmi (organizmus schopný vyvolať ochorenie), má aj dôležitú imunologickú funkciu.

Len aby ste vedeli petrochemikálie vznikajú ako vedľajší produkt pri výrobe pohonných hmôt z ropy. Nie sú drahé, dobre sa rozotierajú a využívajú sa ako lacná náhrada drahých rastlinných kozmetických produktov. Až 60% ingrediencií z kozmetiky sa pri používaní dostanú absorpciou cez pokožku do obehového systému! 

Kúpeľ alebo sprcha
Sprchový šampón alebo mydlo si starostlivo vyberajte. Nepreháňajte to s denno-denným mydlením, 2 x za deň. Občas sa len tak nechajte ovlažiť vodou, aby ste nenarušili mikroflóru pokožky. 

Krémovanie ako masáž

Uvedomili ste si, že keď si po sprche nanesiete na pokožku mlieko alebo krém, tak si pri jej hladení tak trochu robíte malú masáž? A viete, že kým doprajete pokožke potrebnú hydratáciu, predídete niektorým ochoreniam?

Podľa štúdie vedcov z Kalifornskej univerzity v San Franciscu by mohla byť hydratácia pokožky jedným z faktorov ochrany pred srdcovo-cievnymi chorobami, cukrovkou či Alzheimerovou chorobou.

Pre pokožku je potrebný kozmetický základ s maximálnym obsahom aktívnych a čistých látok, kde sa nachádza napr. aloe vera, kyselina hyaluronová a iné dôležité rastlinné oleje ako napr. mandľový, olivový, bambucké maslo, sójový, slnečnicový.

Skúšali ste pár dní sa nenatierať? Aká bola pokožka? Možno mladí ľudia to až tak nepocítili, ale čím je človek starší, tak zistil, že pokožka bola suchšia, napätejšia, drsnejšia, šupinatejšia, tenšia, svrbela, olupovala sa a občas, keď ste sa poškrabkali, tak aj praskla, krvácala a niekedy sa aj zapálila. Naviac, koža sa vekom stáva menej hydratovanou a odolnou, ľahšie cez ňu prenikajú patogény. 

V koži, ako v najväčšom orgáne prebieha množstvo metabolických reakcií, preto je potrebné dbať na kvalitu toho, čo na ňu natierame, či je to pokožke vlastné a prospieva to aj imunitnému systému.

Podporte pokožku zvnútra a starajte sa o ňu aj zvonku, 

Konzumujte ryby, ľanové semienka a potraviny s vyšším obsahom esenciálnych mastných kyselín a vhodné sú aj kvalitné výživové doplnky.

Zvlhčujte vzduch. Kúrenie v chladných dňoch zaťažuje pokožku a vysúša ju, najmä v kombinácii so šokom zo studeného vonkajšieho vzduchu. Sprchujte sa v teplej, nie v horúcej vode. Horúca voda extrémne vysušuje kožu. Po čase vás začne svrbieť a bude šupinatá. 

Mne pomohla pred pár rokmi výmena kúpeľňových produktov, za kvalitné, čisté, s prírodnými zložkami a tiež som zmenila jedálniček a pribrala som aj mikrovýživu.