Vzácny cordyceps a jeho využitie pre zdravie

31.08.2021

Poznáte prírodné poklady, ktoré sa využívajú aj v medicíne? Takým pokladom je aj huba Cordyceps.  Viete ako vyzerá?

Tvarom sa trochu podobá suchému struku fazule alebo húsenici. Jeho pomenovanie pochádza z latinských slov cord (palica, kyjak) a ceps (hlava). Názov popisuje nezvyčajný spôsob rastu plodnice huby - z hlavy uhynutej larvy hmyzu, najmä himalájskeho nočného motýľa Hepialis armoricanus Oberthur (Lepidoptera). Jej tvar a význam dal aj základ slovenskému názvu tejto huby - žezlovka. 

Najznámejším zástupcom tohto rodu je druh Cordyceps sinensis známy nielen z tradičnej čínskej medicíny, ale aj z najnovších výskumov v rámci objavovania liečivých vlastností týchto húb. Výskyt Cordyceps sinensis (CS) rastie na jednom mieste - na tibetskej plošine. Jedná sa o vysoko položenú oblasť, ktorá pokrýva časti Tibetu, Číny, Indie, Nepál, a Bhutan. 

Huba je ukrytá pod zemou, takže sa objaví v tráve ako tenká, hnedá tyčinka. ZberVeľmi náročný spôsob zberu a významné liečivé schopnosti spôsobili, že huba mala vždy veľmi vysokú cenu a tak ju spočiatku mali právo využívať len na čínskom cisárskom dvore. Ľudia, ktorí zbierajú divoký Cordyceps, to nerobia pre zábavu, ale pre peniaze. Zber Cordycepsu je veľmi dôležitým zdrojom príjmov pre ľudí žijúcich vo vidieckych osadách v Tibete. 

Liečivé vlastnosti

Hoci liečivé vlastnosti Cordycepsu  (ďalej len CS) boli v Číne a iných krajinách Orientu známe už v staroveku, v Európe bola prvýkrát predstavená až v roku 1726. Číňania veria, že pôsobí liečivo na všetky ochorenia a je oficiálne uznávaný Čínskou tradičnou medicínou a Tibetskou medicínou. Využitie CS sa tradične využíva na liečbu širokého spektra ľudských chorôb. Prví západní pozorovatelia písali, že CS má podobné vlastnosti ako ženšen, používali sa po vyčerpanosti a dlhodobej chorobe.

  • Pomáha pri dýchacích ochoreniach - bronchitíde, pneumónii, astme, tuberkolóze, srdcovocievnych ochoreniach, ateroskleróze, infarkte, cystitíde a celkovej slabosti, pri oslabení imunitného systému.
  • Jeho účinky pomáhajú aj pri ochoreniach pečene a chorobách krvi (pri Verlhofovej chorobe). Pomáha aj pri autoimunitných ochoreniach, reumatizme, hypoimúnnych stavoch a dokonca aj pri chrípke. Je dôležitý aj pre celkovú detoxikáciu organizmu.
  • Tradične sa tiež využíva pri impotencii, neurasténii, bolesti chrbta ako antidótum pri otrave ópiom a odvykaní od ópia.
  • V súčasnosti aj ako doplnok pri moderných spôsoboch liečby rakoviny (chemoterapii, ožarovaní a po operáciách).
  • Účinne posilňuje obličky, bez toho aby zároveň pritom neoslabovali iné orgány.
  • Cordyceps tieto vlastnosti spĺňa a vzhľadom ku svojim neobyčajným schopnostiam regeneruje náš organizmus, vyčerpaný buď chorobami a liekmi alebo fyzickou či duševnou prácou (doslova nášmu telu dobíja baterky).
  • Pre zdravého človeka je vhodný pre udržiavanie zdravia.
  • Nahradzuje hormonálny kortikoid - v Číne sa Cordyceps užíva aj všade tam, kde západná medicína nasadzuje lieky najťažšieho kalibru ako sú napríklad hormonálne kortikoidy.
  • Moderné farmaceutické štúdie ukazujú, že Cordyceps má skutočne priaznivý účinok na niekoľko biologických systémov, napr. imunitný systém, kardiovaskulárny, respiračný, žľazov, tiež zvyšuje energiu, stimuluje imunitný systém a pôsobí ako celkové tonikum na telo.

V mnohých vedeckých prácach je opísané klinické využitie tejto parazitujúcej huby s následným biologickým a farmakologickým účinkom.

  (Zdroj pre napísanie dokumentu: Internet )

Mnohí poznáte doplnky výživy s Cordyceps sinnensis, u nás je pod názvom CordyMax Cs-4,  je to náš vlastný štandardizovaný extrakt z huby Cordyceps, je výsledkom viac ako 15-ročného rozsiahleho vedeckého výskumu. Onačuje sa ako CordyMax Cs-4 je v skutočnosti patentovo chráneným duševným vlastníctvom a môže sa pýšiť tým, že ide o prvý prípravok uznaný čínskou vládou Je to produkt viacúčelový,  https://www.baja.sk/l/kde-sa-stratila-jarna-unava/

CordyMax Cs-4 sa vyrába v súlade s procesom kvality 6 S spoločnosti Pharmanex a je štandardizovaný pomocou vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie (HPLC) - prístroja používaného na určenie chemického zloženia vzorky.

 https://www.nuskin.com/content/nuskin/sk_SK/products/product.85433441.html

U mňa je to huba, ktorú si pravidelne zaraďujem do výživy ako prevenciu pri zmene teplôt v ovzduší, virusovom ochoreni v mojom okoli a podobne. 

Keď ste sa dostali až sem, všetko ste si prečítali a máte zájem o húto hubu pre podporu zdravia, tak kliknite na link a môžete si vo výhodnej zľave nakúpiť https://nskn.co/DZGPN8 

alebo sa mi ozvite: https://www.baja.sk/kontakt/

Ak chcete vedieť viacej o ďalšej vzácnej hube, čítajte tu: 

https://www.baja.sk/l/vzacna-huba-reishi/